ВИКЛИК ВІД «OBSTACLE»

В підсумковому інтерв’ю журналу “Олімпійська арена” президент ФСПУ Ігор Панін розповів про ключові події та досягнення українських п’ятиборців у 2023 році, адаптацію українського пентатлону у зв’язку із запровадженням нового виду Obstacle (подолання смуги перешкод) та поділився своїм баченням щодо шансів збірної на Олімпійських іграх у Парижі-2024
ОЛІМПІЙСЬКІ ПЕРСПЕКТИВИ. СУЧАСНЕ П’ЯТИБОРСТВО
ВИКЛИК ВІД «OBSTACLE»
Сучасне п’ятиборство – захопливий вид спорту, який з’явився в програмі олімпіад за ініціативи засновника сучасного олімпійського руху барона П’єра де Кубертена. Більше ста років змагання з п’ятиборства незмінно проводилися на Іграх з п’яти звичних видів – фехтування, стрільби, плавання, верхової їзди і легкоатлетичного кросу, як і затвердив МОК до Олімпіади у Стокгольмі-1912.
Але бурхливий розвиток олімпійського руху, сучасні виклики та вимоги поставили цей унікальний вид спорту на межу виживання в програмі Олімпійських ігор. МОК вимагав суттєвих змін у форматі п’ятиборства. Перша з них сталася 2009 року, коли біг на 3000 м і стрільбу було об’єднано в комбайн, що Олімпійських іграх дебютував в 2012 році в Лондоні.
Над нововведеннями Міжнародна федерація сучасного п’ятиборства (UIPM) наполегливо працювала і весь останній рік. Нарешті, на радість усім прихильникам цього виду спорту, нещодавно на засіданні Генеральної асамблеї МОК в індійському Мумбаї було, все ж таки, ухвалене рішення про включення пентатлону до програми Ігор 2028 року.
Відповідно до новацій, завдяки яким сучасне п’ятиборство, власне, було залишено в олімпійській програмі, стало рішення щодо заміни верхової їзди на новий вид – «Obstacle» (подолання смуги перешкод). Натомість класичний вид пентатлону – конкур – буде представлений на Олімпіаді в Парижі 2024 року востаннє.
Докладніше про це ми поговорили з президентом Федерації сучасного п’ятиборства України Ігорем Паніним.
– Менше року залишилось до Олімпійських ігор-2024 в Парижі. Як ви оцінюєте шанси українських п’ятиборців взяти в них участь?
– Боротьба за олімпійські ліцензії в сучасному п’ятиборстві розпочалась в 2023 році і триватиме до завершення чемпіонату світу-2024 та визначення олімпійського рейтингу UIPM станом на 17 червня 2024 року. UIPM було визначено перелік відбіркових змагань та умови отримання допуску на участь в Іграх Олімпіади-2024. Влітку на ІІІ Європейських іграх розігрувалось вісім олімпійських ліцензій, і дуже приємно, що одну з них виборов наш Олександр Товкай. Враховуючи, що від кожної країни на Олімпіаді у сучасному п’ятиборстві мають можливість виступити по два спортсмени серед чоловіків і серед жінок, то наступний сезон буде дуже відповідальним для інших членів нашої команди.
– Хто ще, окрім Олександра Товкая, може претендувати на ліцензію?
– У нас є кілька спортсменів, які можуть конкурувати у змаганнях за путівки до Парижа-2024. Це – Павло Тимощенко, Роман Попов, Максим Агарушев, Владислав Чекан, Юрій Ковальчук, Владислав Ридванський, Тарас Хіміч, у жінок – Ірина Хохлова, Валерія Пермикіна, Ольга Клуннікова. Усі вони мають шанси здобути ліцензію і ще раз довести, що спорт сам по собі, а тим паче такий вид, як сучасне п’ятиборство, – непередбачуваний. Підкреслю, в нашій команді є як досвідчені, так і молоді амбітні спортсмени, які можуть приємно вразити. Це вони неодноразово демонстрували на міжнародних змаганнях найвищого рівня. Тому сьогодні тренерському складу треба ретельно спланувати підготовку до рейтингових змагань, а спортсменам – змагатись на піку своєї спортивної форми та, безперечно, мати вдачу.
Шанси завжди є. Ще додам про деякі нюанси олімпійського відбору українських п’ятиборців: у разі завоювання більше двох ліцензій (у чоловіків або у жінок), перевага на участь надаватиметься тим спортсменам, які будуть вище у світовому рейтингу UIPM на час завершення олімпійського відбору. Спортивний принцип – перш за все!
– Які особливості олімпійського турніру-2024 у сучасному п’ятиборстві?
– Як відомо, на Олімпіаді-2020 в Токіо UIPM презентувало концепцію «PENTATHLON-STADIUM», яка передбачала проведення змагань на одному місці за п’ять годин. І це було дуже видовищно. Однак, у пошуках покращення видовищності для глядачів та медіа (за рекомендацією МОК), Міжнародна федерація сучасного п’ятиборства на наступні Олімпійські ігри в Парижі внесла зміни у формат змагань і затвердила їх проведення з півфіналами. Спочатку всі олімпійці проведуть попередній фехтувальний турнір, далі 36 учасників розіб’ють на дві підгрупи по 18 спортсменів, які змагатимуться у п’ятиборстві. По 9 найкращих з кожної підгрупи виходять до фіналу. І у півфіналі, і у фіналі очки за фехтування складатимуться з попереднього результату плюс бонус-раунд. Фінальний турнір планується провести за 90 хвилин. Переможець визначиться з 18 фіналістів. Все це буде відбуватись на спеціально обладнаному «PENTATHLON-STADIUM».
– Як ви розцінюєте ті суттєві зміни у п’ятиборстві, що відбулися останнім часом?
– Жоден з видів спорту не зазнав таких докорінних змін, які відбулися у сучасному п’ятиборстві, починаючи з моменту заснування цього виду спорту. Донедавна програма дисциплін переглядалася, однак види спорту були незмінними. Багаточисельні скандали з прихильниками тварин, складнощі з проведенням змагань, відсутність доступних можливостей для тренувань у багатьох країнах стали суттєвою перешкодою для подальшого розвитку сучасного п’ятиборства у світі. Тому заміна верхової їзди на інший вид стала обов’язковою умовою збереження сучасного пентатлону в програмі Олімпійських ігор. Після тривалих дебатів і консультацій на цю дуже складну тему, UIPM на останній сесії МОК презентував заміну конкуру на новий вид – «OBSTACLE» (подолання перешкод). Ці зміни були підтримані делегатами і, таким чином, сучасне п’ятиборство було збережено в олімпійській програмі Ігор Олімпіади-2028 в Лос-Анджелесі. На сьогодні це найприємніша новина для всієї спільноти п’ятиборців.
– У чому полягає особливість нового виду «OBSTACLE»?
– Цей вид спорту сьогодні дуже популярний у світі, особливо серед молоді. Він передбачає подолання смуги перешкод на спеціально обладнаному майданчику на швидкість. Це парні змагання на майданчику довжиною 80 метрів, де учасники мають подолати послідовно вісім перешкод різної спрямованості (гімнастичні, на швидкість, на баланс). На думку фахівців UIPM, це зробить п’ятиборство більш доступним і практичним для проведення змагань та розвитку у всіх країнах світу.
Але у кожної медалі є дві сторони. З точки зору доступності, рекламної, медійної складової – є переваги. А щодо практичності у користуванні, на мій погляд, є чимало запитань – інвентар досить дорогий, потребує спеціального місця розташування. Також є проблеми, пов’язані із обслуговуванням, утриманням та чимало іншого. Все це потребує детального вивчення для забезпечення його життєздатності. Але найголовнішим, все ж таки, є те, що сучасне п’ятиборство залишається у програмі Олімпійських ігор!
– Цього року відбулись чемпіонати Європи та світу у категоріях U19 та U17, де «Odstacle» був включений до програми. Як ви прокоментуєте результати української збірної?
– На мій погляд, введенням цього виду в 2023 році у змагання U19 та U17 UIPM передбачалося провести тестування нового виду до його презентації на сесії МОК, де вирішувалась доля олімпійського майбутнього сучасного п’ятиборства. І така «репетиція» виправдала сподівання. Але для нас новий формат став дуже складним викликом, адже відчули проблеми з інвентарем, відповідними фахівцями. Тренувались фактично як аматори, шляхом спроб та помилок. І все ж, завдяки ініціативі тренерів та спортсменів, ми змогли опанувати новий вид та гідно виступити на змаганнях вже в цьому році.
Відмічу виступ на чемпіонаті Європи в категорії U17 Олександра Клименка (2-ге особисте, 1-ше командне місця і 1-ше в естафеті), Олександра Мельника (3-тє особисте, 1-ше командне місця і 1-ше в естафеті), Олександра Чернишова (5-те особисте, 1-ше командне), в категорії U19 Данили Сича (4-те особисте). Чудово виступили юніори на чемпіонаті світу в естафеті, здобувши срібну нагороду (Владислав Чекан, Роман Попов) та бронзову у командних змаганнях (Владислав Чекан, Роман Попов, Дмитро Худенко).
– Чи вплине заміна конкуру на розстановку сил в сучасному п’ятиборстві? Кому з традиційних команд-лідерів в п’ятиборстві така заміна виду вигідна, а кому ні?
– Фактично, це абсолютно новий вид, який не має нічого спільного з традиційними видами сучасного п’ятиборства. Тому сьогодні для його опанування у всіх рівні умови. Але стартова перевага відчувається у тих країнах, де сьогодні вже є можливості для тренувань. Маю на увазі ті країни, які вже мають облаштовані майданчики та відповідних фахівців, наприклад, Франція, Великобританія, Німеччина, Польща, Єгипет. Це ми вже відчули на юніорському чемпіонаті світу цього року, коли лише завдяки блискучому виступу в «OBSTACLE» загальну перемогу виборола команда Франції, хоча в інших видах домінували наші хлопці. Безперечно, срібний виступ був теж дуже яскравим, але «золото» блищить краще. Тому будемо усі разом шукати можливості для тренувань у цьому новому виді сучасного п’ятиборства, тим більше, що він вже став частиною олімпійської програми.
– Чи плануєте продовжувати співпрацю з Польською федерацією сучасного п’ятиборства?
– Звісно, так. Це один з наших ключових партнерів. Саме завдяки польським колегам наші спортсмени, після початку повномасштабного вторгнення Росії, впродовж минулого року мали змогу безкоштовно тренуватися та готуватися до змагань на базі в Джонкові.
До ІІІ Європейських ігор українська збірна також готувалась у Джонкові. Українці неодноразово ставали переможцями відкритих змагань у Польщі. Поляки – наші надійні партнери, їхню підтримку ми постійно відчуваємо. Я щиро вдячний очільнику Польської федерації сучасного п’ятиборства Янушу Пичак-Печаку за цю системну допомогу.
Інтерв’ю вела Олена КОТЛЯР
Надруковано в журналі «Олімпійська арена» №5-12-2023.

Similar Posts

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *