З часів Древньої Греції до сьогодення

До складу пентатлону Древньої Греції входили змагання з бігу, стрибків в довжину, метання спису, метання диску та боротьба.

Уперше змагання з пентатлону увійшли до програми 18 Олімпіади в 708 році до нашої ери та одразу посіли дуже важливе місце в Іграх, враховуючи особливе ставлення греків до гармонійного розвитку людини.

Захоплення античним п’ятиборством було повністю підтримано засновником сучасних Олімпійських ігор бароном  П’єром де Кубертеном, який з 1909 року намагався відновити Пентатлон в програмі сучасних Олімпійських ігор. Час п’ятиборства прийшов через два роки,  на 14 сесії Міжнародного олімпійського комітету (МОК) в Будапешті (Угорщина), коли барон заявив, що «святий дух спорту освітив моїх колег та вони затвердили змагання, яким я надаю велике значення».

Сучасне п’ятиборство було представлено на V Іграх Олімпіад та включало сучасні спортивні змагання зі стрільби з пістолету, фехтування, плавання, верхової їзди та бігу.

П’єр де Кубертен був впевнений, що ці змагання були над усіма іншими тому, що це було випробування як моральних якостей людини, так і її фізичних ресурсів та навичок, що створювало цим ідеального атлета.

За часи свого існування сучасне п’ятиборство зберегло всі 5 класичних видів спорту у складі свого комплексу, формат проведення яких постійно змінювався у відповідності з вимогами часу та тенденціями олімпійського руху.

 На теперішній час

Міжнародний Союз Сучасного П’ятиборства (UIPMрозвиває:

Сучасне п’ятиборство – олімпійський вид спорту

( фехтування, плавання, верхова їзда, лазер ран (біг зі стрільбою)).

Тетратлон – інноваційний субвид ( фехтування, плавання, лазер ран (біг зі стрільбою)). Визначається UIPM як студентський вид спорту та планується до включення до програми Всесвітніх Універсіад.

 

Триатл  – інноваційний субвид ( біг-стрільба-плавання-біг). Визначається UIPM як пляжний вид спорту для популяризації сучасного п’ятиборства.

 

Біатл – інноваційний субвид ( біг-плавання-біг). Визначається UIPM як пляжний вид спорту для популяризації сучасного п’ятиборства.

 

Лазер ран  – інноваційний субвид ( біг- стрільба-біг). Визначається UIPM як міський вид спорту для популяризації сучасного п’ятиборства.

 

Шкільний біатлон  – інноваційний субвид ( плавання, біг). Визначається UIPM як шкільний вид спорту для популяризації сучасного п’ятиборства.

 

Важливі події

1912рік – пентатлон стає олімпійським видом спорту на V Олімпіаді в Стокгольмі (Швеція) та має назву “офіцерське олімпійське п”ятиборство”. В змаганнях приймали участь виключно офіцери;

1948 рік – засновується UIPM –Міжнародний союз сучасного п’ятиборства. П’ятиборство відкриває свої можливості для всіх бажаючих;

1956 рік – система визначення переможців змінюється з суми занятих міст спортсменом у кожному виді на суму очок, набраних спортсменом у кожному виді;

1981 рік – вперше проводиться чемпіонат світу серед жінок (окремо від чоловіків);

1984 рік – олімпійська програма п”ятиборства скорочується до 4 днів. Стрільба та біг проходять в один день з інтервалом в 5 годин. Біг проходить за системою гандікапу. Переможцем визначається спортсмен, який фінішував першим.

1989 рік – до програми Чемпіонату Світу серед чоловіків вперше включено змагання з естафет;

1993 рік – Д-р Клаус Шорманн (Німеччина) обирається президентом UIPM. Цю посаду він займає по теперішній час;

1994 рік – зміна формату у змаганнях зі стрільби. Замість вправ з малокаліберної зброї на 25 метрів спортсмени проводять стрільбу з пневматичної зброї на 10 метрів;

1996 рік – вводиться формат проведення змагань в 1 день. З програми Олімпіад виключають командні змагання;

1997 рік – чемпіонати світу серед чоловіків та жінок проводяться разом;

2000 рік – до програми Олімпіад включено змагання серед жінок. Зменшуються  дистанції: в плаванні до 200 метрів, в бігу до 3000 метрів;

2009 рік – до програми змагань включено комбінований вид, який об’єднав змагання з бігу 3х1000м. та 4 серії зі стрільби по 5 мішеням;

2010 рік – дебют лазерної стрільби на І Юнацьких Олімпійських іграх в Сінгапурі та включення змішаної естафети на чемпіонаті світу UIPM;

2012 рік  – сучасне п’ятиборство святкує 100-річний ювілей;

2013 рік – UIPM пропонує нову революційну концепцію спорту, в якій всі 5 видів будуть проходити на одному стадіоні.